FRÅN REDAKTIONEN

DIPLOMATIC SPOUSES CLUB

HRH Princess Erica Ohene-Bekoe

The Diplomatic Spouses Club i Stockholm höll på måndagen en minst sagt färgstark tillställning där över 40 länder  deltog. 

De deltagande länderna visade upp sina traditionella kläder, oftast väldigt färgstarka till väl utvald traditionell musik från landet. Extra kul var det att se hur både ambassadörer, deras respektive och deras barn som deltog i showen. Ghana bjöd bland annat på en modeshow där HRH Princess Erica Ohene-Bekoe deltog.

Efteråt bjöds det på traditionella smårätter från de olika länderna som fick smaklökarna att dansa. Att intresset skulle vara så här stort trodde nog inte Ms Reem Maguid, fru till Egyptens ambassadör när hon drog igång planerna om eventet.

En minst sagt lyckad tillställning som visar att vi är en enad värld och som kan samarbeta utöver gränserna. Vi på First Class Magazine hoppas att detta är ett återkommande event, så färgstarkt tyckte vi att det var.

UPP
Translate »